У току школске 2023/24. године, еТвининг секција Прве крагујевачке гимназије окупила је 23 ученика одељења Iси1, Iсм, Iбх, IIIсм, и III9. Активности су се одвијале у оквиру пројеката на еТвининг порталу на европској платформи за школско образовање (ESEP). Сарађивали смо у пројектима „Famous female mathematicians 2024” и “Новац”, док је активни пројекат “Math without frontiers”, ауторски пројекат, започет са колегиницом Василики Дедотси, из Грчке.
За ангажовање наших ученика у ова три пројекта, на Националној годишњој eTwinning конференцији „Благостање у школама – темељ успешног образовања“ одржаној 13. септембра 2024. у Београду, додељено је признање Национална ознака квалитета.
Ови пројекти имају за циљ да математику приближе ученицима на њима занимљив начин, радом у мешовитим интернационалним тимовима, као и да се позитивни примери наставне праксе размене у европским школама. Креирани су бројни интерактивни дигитални материјали на задате теме. Пројекти су окупили ученике средњих школа који су заинтересовани за истраживање, учење нових веб алата и употребу ИКТ-а, на начин да се учи и открива математика у разним подручјима живота у сврху продубљивања знања и развијања математичких вештина.
Рад је организован виртуално са вршњацима из Грчке, Хрватске, Молдавије, Грузије, Турске и Босне и Херцеговине, а са колегама из Северне Македоније и непосредно.
Састанци су одржавани повремено, непосредно у Школи, или онлајн. Дизајниране су игре за систематизацију наставне теме заједно са вршњацима партнерских школа. У периоду од 2. до 4. јуна 2024. године, чланови Секције Прве крагујевачке гимназије су били домаћини ученицима из Кочана у Северној Македонији. Наши драги гости, девет ученика гимназије „Љупчо Сантов“, њихова наставница математике Весна Кушевска и директор Љубомир Гацов, посетили су Крагујевац и Прву крагујевачку гимназију у оквиру сарадње на пројекту „Math without frontiers“. Чланови еТвининг секција двеју школа су своје интерактивне материјале поделили у Мејкерслаб кабинету Прве крагујевачке гимназије, у току дводневних математичких радионица. Решавани су задаци са реалним контекстом, применом едугејминга, на заједничке теме програма учења две школе, а исто тако смо узајамно приказали алгоритам и дигитално представили своје националне игре, коло и оро. Том приликом је продукте пројектне наставе представила и победничка екипа овогодишњег такмичења Мост математике, коју чине чланови наше математичке секције и води колегиница Марија Рафајловић Стојковић.