Глобални дечији дизајнатон је догађај који покреће организација КидХуб у партнерству са мрежом Designathon WorksⓇ из Холандије. Ове године дизајн маратон је одржан на Дан планете Земље. Деца широм света, а учествовало је 45 земаља, тог дана су дала одговор на питање “Како да унапредимо биодиверзитет?”
На овогодишњем Глобалном дечијем дизајнатону учествовали су и ученици 8см разреда Прве крагујевачке гимназије. Тим “Екосистем једначина” који су чинили ученици: Вук Живић, Андреа Марјановић, Александра Милошевић и Јован Николић од 36 учесника из основних школа из Србије, дао је једно од најкреативнијих решења као одговор на постављени изазов. Као решење креирали су модел стамбене заједнице за 21. век која уз помоћ технологије самостално развија зелену зграду. Пројекат носи назив “Биосол”.
“Биосол” је заправо еколошки дизајнирана стамбена зграда на којој се уз помоћ соларних панела стварају повољни микроклиматски услови за различите врсте биљака које би се налазиле на зеленим површинама зидова. Зграда ради као еколошка заједница у коју су укључени сви станари. На основу истраживања, чланови тима 8см разреда су дошли до закључка да су најефикаснији соларни панели креирани по моделу оригамија како би као такви могли да се увуку у зидове зграде. Осим овако креираних соларних панела, прототип младих гимназијалаца се састојао и од зелених површина за контролисано увођење нових врста, интерактивне књиге која на додир исписује податке о биљкама које се налазе у њој, као и од кутије за саднице по договору заједнице.
Ученички тим 8см разреда Прве крагујевачке гимназије под називом “Екосистем једначина”, вођен тимом наставника: Аном Марковић као менотором ове екипе, Милошем Милосављевићем, Дејаном Добричићем и мр Маријом Рафајловић Стојковић, осваја друго место на овом такмичењу. Шумарски факултет је наше младе гимназијалце наградио садницом дрвета. У питању је “Руска маслина”. Ученици су са наставником Дејаном Добричићем засадили дрво у дворишту своје школе и на тај начин дали конкретан допринос повећању биодиверзитета.