Као увод у манифестацију Мај месец математике, ДМС, Математички институт САНУ, Центар за промоцију науке и Нордеус фондација расписали су конкурс за основне и средње школе: ИГРЕ КАО СРЕДСТВО ЗА УЧЕЊЕ – ЕдуГејминг. Сви видео материјали чиниће базу едукативних игровних часова, а међу три одабрана видеа је и рад Софије Ђурђевић, Иве Јовановић и Александре Стојановић, ученица III разреда Одељења ученика са посебним способностима за математику, Прве крагујевачке гимназије, за које је овај конкурс био изазов да се научено о низовима прикаже кроз игру!
- Низови, Прва крагујевачка гимназија, Менторка: Јасмина Мицић
- Мата Мапа; Гимназија Јосиф Паничић, Бајина башта, Менторка: Јелена Стојкановић
- змајЦТФ; ОШ Јован Јовановић Змај, Свилајнац, Ментор: Александар Јовановић.
Насловна страна игре, коју су креирале ученице Софија, Ива и Александра.
За Софију Ђурђевић, Иву Јовановић и Александру Стојановић, овај конкурс је био изазов и прилика да удруже таленат, стрпљење и ентузијазам, да се научено о низовима систематизује кроз игру и приближи вршњацима и свима који су, бавећи се школском математиком, открили лепоте бесконачности конвергентних низова. Одабрале су Escape Room! Идеја је да се кроз материјал пролази на начин како се математика и учи, по систему концентричних кругова. Тако се из првог основног круга Escape Room-a играч ослобађа ако је тачно одговорио на питања о тачкама нагомилавања низа, монотоности и конвергенције. Тачни одговори дају тајни код ослобађајуће речи, да би се у Escape Room- у другог нивоа примениле особине низова, израчунавале граничне вредности и применио услов конвергенције геометријског реда. Овде се постиже нови ослобађајући код за прелаз у трећи ниво, где се играч среће са Ојлеровим бројем е, решава диференцну једначину да оркрије низ као решење и користи Штолцову теорему, као једноставни алат за сложеније граничне вредности. Тајни код трећег концентричног круга, Escape Room-a, води до бонус задатка, који говори о могућности примене низова у биологији.
Поред овог рада, ученице I разреда Одељења уленика са посебним способностима за математику, Лена Ерић и Марија Антонијевић и I9, Лидија Стојановић креирале су игру Банана Намак, за систематизацију наставних садржаја о линеарним функцијама, једначинама и неједначинама.
Била је ово још једна промоција активности на еТвининг пројекту „Математичке видео минијатуре“ са сарадницима из Хрватске, Словеније и Босне и Херцеговине, у оквиру кога су тимови међусобно размењивали своје кратке видео приказе математичких садржаја, међу којима је нпр. и електронска свеска стихова о бесконачности и видео-постер систематизације комбинаторних формула.
Хвала Центру за промоцију науке, на прилици да будемо део овогодишњег Научног каравана!