sopceGrupa učenika Prve kragujevačke gimnazije okupila se januara 2001. godine oko programa NVO Grupa 484 "Čoveče, ne ljuti se - bogatstvo različitosti". Projekat je bio na republičkom nivou, tako da su slične učeničke grupe bile oformljene u više gradova Srbije. Sve grupe su prošle ciklus radionica na temu participacije mladih, a za završetak projekta bila je predviđena manja lokalna akcija koju bi svaka grupa realizovala. Kragujevačka grupa je za svoju akciju izabrala da medijski promoviše 5. Pozorišne susrete učenika gimnazija Srbije. Tokom rada na ovoj akciji uvidelo se da postoje problemi mladih u školskoj sredini i van nje, koji se mogu rešavati kontinuiranim i sistematskim delovanjem. Kragujevačka grupa je tada došla na ideju da svoje delovanje nastavi i nakon završetka projekta primenjujući znanja i veštine stečene na radionicama. Od škole dobija jednu od pomoćnih školskih prostorija, koju zbog malih dimenzija naziva Sopče, što postaje i naziv njihove grupe. Sopče nastavlja samostalno da postoji, a njegovi članovi (popularno Sopčići) nastavljaju dalje da ga grade definišući primarne ciljeve delovanja.

Sve aktivnosti Sopčeta možete pratiti na njihovoj fejsbuk stranici ovdesopce 2