ГТакмичењa из географије у школској 2015/16. години

И ове школске године ученици Школе учествовали су на такмичењу из географије, које се од прошле школске године спроводи за ученике средњих школа Србије, у организацији Министарства просвете, Географског факултета и Центра за таленте Београд 2.

14608001 10205421313691514 173661042 n

За разлику од многих школских такмичења, на овом се рангирање не врши по узрасту, већ ученици свих разреда заједно учествују. Задаци и питања нису градуисани по програмским садржајима разреда, већ су из целокупног садржаја предмета из основне и средње школе, а на републичком нивоу такмичења у појединим сегментима и изван плана и програма школске географије.

На нижим нивоима такмичења (школски и општински), ученици решавају теоријски тест у временском трајању од 60 минута. На окружном, осим њега решава се практичан рад на који носи 30%  бодова и  подразумева примену географског знања, на задатим темама.

На државном нивоу, осим класичног теста (30% бодова), према пропозицијама Светске географске олимпијаде спроводе се и теренски рад (30% бодова) и мултимедијални тест (40% бодова).

Уоквиру теренског рада ученици мапирају одређени географски простор, а затим на задату тему израђују Свот анализу.

Мултимедијални тест (ммт) ученици решавају на основу фотографија и тематских карата, које се приказују пројектором који су видљиви 30 секунди. За то време такмичари треба да протумаче графички прилог и да међу понуђеним одговорима заокруже тачан.

Ове школске године је укупно 30 ученика Школе приступило школском нивоу такмичења, који је спроведен 30. јануара 2016. године.

Број бодова који је био потребан за пласман на општински ниво остварио је 21 ученик Школе.

Општински ниво одржан је 20. фебруара 2016. године у Школи. Учествовало је 21 ученик Школе, а пласман на окружни ниво остварило је 16 ученика, од чега су 3  ученика освојила прво, 8 друго и 5 треће место (у Србији се за окружни ниво квалификовало 184 ученика).

Марко Ковачевић I-7 Прва крагујевачка гимназија 1. место 98
Михаило Милетић I-8 Прва крагујевачка гимназија 1. место 97
Младен Равлић III-7 Прва крагујевачка гимназија 1. место 93.5
Александар Анђелковић II-5 Прва крагујевачка гимназија 2. место 89
Јована Арсовић III-8 Прва крагујевачка гимназија 2. место 87.5
Матеја Вујисић III-8 Прва крагујевачка гимназија 2. место 86.5
Лука Радић III-7 Прва крагујевачка гимназија 2. место 84.5
Стефан Ђуровић III-8 Прва крагујевачка гимназија 2. место 84
Алекса Петровић III-8 Прва крагујевачка гимназија 2. место 80.5
Огњен Јанковић II-7 Прва крагујевачка гимназија 2. место 80.5
Милош Станојевић II-6 Прва крагујевачка гимназија 2. место 80
Филип Стефановић II-7 Прва крагујевачка гимназија 3. место 74
Страхиња Крсмановић II-7 Прва крагујевачка гимназија 3. место 73.5
Никола Фришчић I-8 Прва крагујевачка гимназија 3. место 70.5
Дуња Рашковић II-8 Прва крагујевачка гимназија 3. место 70
Јована Николић III-7 Прва крагујевачка гимназија 3. место 70

Окружни ниво је спроведен у 4 града (Нови Сад, Београд, Крагујевац и Ниш).

Ово такмичење одржано је 19. марта у Школи. Осим такмичара из Школе били су и ученици из Горњег Милановца, Смедеревске Паланке, Јагодине, Новог Пазара, Краљева, Тополе, Свилајнца и Ужица. Од укуно 59 такмичара, пласман на државни ниво такмичења остварило је 15, од чега и 6 ученика наше школе.

Део такмичара са окружног нивоа испред Школе

Следећих 6 ученика је награђено (2 ченика су освојила прво, 2 друго и 2 треће место) и остварило пласман на највиши државни ниво такмичења, Националну географску олимпијаду (НГО).

Михаило Милетић I-8 Прва крагујевачка гимназија 1. место 85
Александар Анђелковић II-5 Прва крагујевачка гимназија 1. место 81