Ко је на мрежи: 40 гостију и нема пријављених чланова

      Prva kragujevačka gimnazija

Prva kragujeva;ka gimnazija je najstarija gimnazija u Srbiji na srpskom jeziku. Osnovana je 1833. godine. Kada je prva generacija ucenika zavrsila gimnaziju osnovan je Licej kao visa skola, da bi gimnazijalci mogli da nastave skolovanje. Kasnije se osniva visoka skola iz koje nastaje Beogradski univerzitet. Dakle, Prva kragujevacka gimnazija predstavlja klicu obrazovnog sistema u Srbiji.

U ovoj skoli je u toku gimn-nekadnjene duge tradicije sticao znanje veliki broj poznatih ljudi u nauci i umetnosti. Veliki broj politicara, drzavnika i vojskovodja su bili djaci ili profesori Prve kragujevacke gimnazije. U toku svog postojanja skola je delila sudbinu naroda Srbije. 

 Veliki broj djaka i profesora streljan je 21. oktobra 1941. godine. Streljanje je izvrsila Nemacka okupatorska vojska. Taj dan se svake godine obelezava manifestacijom “Veliki skolski cas” u Sumaricama kod spomenika streljanim djacima. Tom dogadjaju je posvecen veliki broj pesama, poema, proznih dela, secanja, a najpoznatija je poema  “Krvava bajka” ciji je autor Desanka Maksimovic. 21. oktobar je Dan skole Prve kragujevacke gimnazije.

      Od 1887. godine skola je smestena u zgradu u kojoj se i sada nalazi. Projekat je uradjen u Becu, a izgradnja je trajala od 1884. do 1888. god. Stolarija je jos uvek iz tog perioda, a izgradjena je u jednoj beckoj stolarskoj radionici. Zgrada je pod zastitom drzave kao kulturno istorijski spomenik.

      Skola sada ima oko 1480 ucenika i oko 100 profesora. Najvise ucenika je prirodno-matematickog smera, zatim drustveno-jezickog smera i manji broj talentovanih ucenika za matematiku, koji uce po programu Matematicke gimnazije u Beogradu. Od zivih stranih jezika u skoli je organizovana nastava iz engleskog, francuskog, nemackog, italijanskog  i ruskog jezika.

      Nasi ucenici ucestvuju na takmicenjima u znanju iz svih nastavnih predmeta i tu postizu veoma dobre rezultate. Veliki broj ucenika osvaja nagrade na republickom i saveznom nivou a neki ucenici su cestvovali u ekipama koje su predstavljale nasu zemlju na internacionalnim takmicenjima.

            Vecina nasih djaka su uspesni studenti na domacim fakultetima, a neki i na stranim gde studiraju zahvaljuci stipendijama koje su dobili. 

            Planovi ove gimnazije su da stalnim podizanjem strucnih kvaliteta profesora i njihove motivacije unapredi kvalitet nastave i svojim djacima omoguci obrazovno-vaspitni proces na visokom nivou. Cilj nam je da saradjujuci sa drugim gimnazijama u zemlji i inostranstvu, razmenjujuci iskustva dovedemo vaspitno-obrazovni proces do optimalnog nivoa u kome bi ucenici mogli da realizuju svoje mogucnosti i da se motivisu za dalje skolovanje.

              Ponoseci se svojom tradicijom, obaveza ove skole je da ugled koji je sticala preko generacija svojih djaka i profesora, cuva i podize, skolujuci buduce intelektualce.

 

img_1208083810_390.jpg