ЛИНГВИСТИЧКА СЕКЦИЈА ПРВЕ КРАГУЈЕВАЧКЕ ГИМНАЗИЈЕ ЧЕТВРТИ ПУТ ОСВОЈИЛА ПРВО МЕСТО НА РЕПУБЛИЧКОМ ТАКМИЧЕЊУ ЛИНГВИСТИЧКИХ СЕКЦИЈА СРЕДЊИХ ШКОЛА СРБИЈЕ

Након неколико година паузе у раду, Лингвистичка секција Прве крагујевачке гимназије,пре пет година  поново је окупила ученике заинтересоване да конкретније, путем индивидуалних и колективних истраживачких радова, примене стечено знање о српским језичким системима и језичкој култури.

Секција се окупила крајем септембра и ове године су се посебно потрудили да теме буду што разноврсније јер је било важно да оправдају реноме који су стекли на прошлим такмичењима. Ученици су радове писали индивидуално или у групама, а за такмичење је припремљено десетрак  радова. Око 15 ученика писало је о актуелним друштвеним феноменима,из корпуса интересовања младих, по својој слободној жељи, док су неки ученици радили истраживачке радове,теренску лингвистику,у селима око Крагујевца за која су родбински везани.

Као потврда да су ученици квалитетно,одговрно и темељно урадили своје радове, у понедељак, 22.01.2018. године обавештени смо од стране Друштва за српски језик и књижевност Србије да смо освојили ПРВУ НАГРАДУ  на ребубличком такмичењу , у категорији лингвистичких секција Србије.

Лингвистичка секција Прве крагујевачке гимназије за такмичење приложила  је  радове :

1. Слојевитост политичког говора, Сара Илић, 3-3

2. „Неке морфолошке особине у роману „Ходочашће Арсенија Његована““ , Марија Богићевић, III/3

3. „Манипулативни језик реклама“ , Анђела Вељовић, III/3

4. „Променљиви придеви са именичком основом који означавају боје“ , Алекса Гавриловић, III/3

5. „ „О типологији предиката у србистици“ , Лука Марачић, III/3

6. „Речник урбане свакодневнице“ , Дарко Марјановић, III/3

7. „Метонимија у новинским извештајима“ , Анђела Перовић, III/3

8. „Мушки надимци у селу Шљивовцу код Крагујевца“, Ђурђа Ристић,III/3

9. „О особеностима огласа на интернет сајтовима намењеним оглашавању“ , Ана Стефановић, III/3

10. „Утицај енглеског језика на давање назива привредним субјектима у Републици Србији“ , Тома Тодоровић,III/3

11. “Кери“, речник појмова из романа,Софија Роган,3-3

Додела награда биће на Зимском семинару професора српског језик аи књижевности,08.01.2018.године на Филолошком факултету у Београду.

Мантори секције:

1. Мирјана Арнаут

2. Марио Бадјук, професори српског језика и књижевности Прве крагујевачке гимназије

Mario Badjuk i Mirjana Arnaut

img_1208083810_390.jpg